BİLKENT IEEE


27 TAKİPÇİ

IEEE Bilkent Üniversitesi Öğrenci Kolu

IEEE Bilkent Öğrenci Kolu, 17 Mayıs 1990 tarihinde Gözde Bozdağı’nın başkanlığında Türkiye’nin ilk IEEE Öğrenci Kolu olarak kurulmuştur. IEEE Bilkent Öğrenci Kolu; pozitif bilim dallarına, mühendisliğe ve teknolojiye ilgi duyan öğrencilere; yaratıcılıklarını artırabilecekleri, kendilerini teknik, akademik ve sosyal yönlerden geliştirebilecekleri etkinlikler düzenler. Bu etkinlikleri düzenlerken katılımcıların olabilecek en yüksek düzeyde faydalanabilmeleri için bir akademik yıl içerisinde 105 gün civarında etkinlik düzenleyen topluluk, uluslararası IEEE’nin imkanlarını üyelerine duyurarak onları IEEE’ye resmi olarak katılmaları için teşvik eder. Farklı fakülte ve bölümlerde okuyan yaklaşık 150 aktif üyesiyle Bilkent Üniversitesi içerisindeki en aktif topluluklardan biri olan IEEE Bilkent Öğrenci Kolu, şimdiye kadar düzenlemiş olduğu yurt içinde ve yurt dışında ses getiren etkinliklerinin gurunu taşımakta ve bunlara yenilerini ekleme amacıyla hareket etmektedir.

IEEE Bilkent Öğrenci Kolu olarak;

 

Misyonumuz,

Bütün mühendisliklerle, pozitif bilim dallarıyla ve teknolojiyle ilgilenen herkese hitap eden bir topluluk olmak,

Üniversite öğrencilerinin, dünyanın en büyük meslek kuruluşu olan IEEE’nin olanaklarından yararlanmasını sağlamak,

Türkiye çapında mühendisliklerin tanıtımını gerçekleştirmek,

Bilkent Üniversitesinde ve bulunduğu yerel çevrede teknoloji, bilim ve mühendisliğin gelişimini sağlamak,

Gerçekleştirdiği teknik çalışmalar ile üyelerinin teknik ve akademik anlamda gelişimlerini sağlamak,

Yurtdışı ve yurtiçi bağlantılarını kullanarak, bulunduğu bölgedeki öğrencileri kariyer olanakları konusunda bilgilendirmek,

Kulüp üyelerinin akademik ve mesleki alanda gelişimlerine katkıda bulunarak onların bilgi, beceri, deneyim ve donanım kazanmalarına yardımcı olmak,

Kulüp üyeleri için eğlenceli ve paylaşımcı ortam ve etkinlikler sunarak onların sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak,

Bilkent Üniversitesine, kulübün üye olduğu öğrenci birliklerine, ülkemizdeki ve yurtdışındaki üniversite öğrencilerine olumlu değer katmaktır.

Vizyonumuz,

Katılımcılık: Bütün üyelerin katkıda bulunabileceği, dikey hiyerarşiye gereğinden fazla ağırlık vermeyen bir yapıyı ifade eder.

Yenilikçilik: Yaptığı bütün etkinlik ve projelerde bir yenilik arayışı içinde olmayı ve ortaya çıkardığı her ürüne bir orijinallik katmayı ifade eder.

Eşitlik: Kulüp içinde çalışan bütün gönüllülerin eşit haklara sahip olduğu ve saygı gördüğü bir yapıyı ifade eder.

Paylaşımcılık: Yapılan bütün çalışmaların kulüp üyelerinin tamamı ve Bilkent Üniversitesi genelinin erişimine açık olduğu, ortaya çıkarılan ürünlerin paylaşılması konusunda herhangi bir bencillik gütmeyen bir anlayışı ifade eder.

Şeffaflık: Bütün toplantı ve görüşmelerin raporlandığı, tutanakların kulüp üyelerinin erişimine açık olduğu, kurumsal dokümanların oluşturulması ve kurumsal anlaşmaların yürütülmesinde herhangi bir gizlilik güdülmeyen bir yapıyı ifade eder.

Gönüllülük: Bütün üyelerin kendi istekleriyle içinde bulundukları bir yapılanmayı ifade eder.

Sorumluluk: Bütün üyelerin bir şekilde sorumluluk aldığı ve kendisini büyük bir bütünün özverili bir parçası olarak gördüğü bir yapılanmayı ifade eder.

5 yönetim kurulu, 11 idari kurul üyesiyle yukarıdaki görüş ve ilkeler doğrultusunda çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Geçmiş aktivilerimizden elde ettiğimiz,

IEEExtreme 8.0 (2014) Türkiye Birinciliği

IEEExtreme 7.0 (2013) Türkiye Birinciliği

2012-2013 Dönemi IEEE Regional Exemplary Student Branch Award

IEEE Region 8 Website Contest Award

IEEE Darrel Chong Student Activity Reward

2010-2011 Dönemi IEEE Regional Exemplary Student Branch Award

Üniaktivite En Sıradışı Etkinlik Ödülü

Bilkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi Teşekkür Plaketi

IEEE Promotional Media Contest 1st Place

2009 Yılı Üniaktivite En Aktif Kulüp Yarışması, Bilim ve Teknoloji Kategorisi 3.lüğü gibi ödüllerimizle gurur duymaktayız ve yenilerini eklemeyi hedeflemekteyiz.

Alt Komitelerimiz

Computer Society (CS)

IEEE Bilkent Öğrenci Kolu Bilgisayar Topluluğu uluslararası IEEE organizasyonu’nun alt kolu IEEE Computer Society’e bağlıdır. Etkinliklerimiz, C++ Eğitimleri, Android Eğitimleri, MATLAB Eğitimleri, Python Eğitimleri, IEEExtreme 24 saat programlama yarışması, Mobil Günler ve  CS101 sınavından öncesinde öğrencilere yardımcı olmasını hedeflediğimiz Java Tutorial’ıdır.

Robotic Automation Society (RAS)

IEEE Bilkent RAS komitesi, verdiği eğitimlerle kontrol ve otomasyonla ilgili temel bilgileri katılımcılarına öğretmeyi amaçlayan ve serbest alanda da proje yapma hedefi olan bir IEEE komitesidir.

WebTeam

WebTeam, IEEE Bilkent’in websitesinin düzenlenmesi ve WebWorks adlı eğitim serilerininin verilmesinden yükümlüdür.

Teknoloji 101

Teknoloji 101, IEEE Bilkent’in belirli aralıklarla çıkarttığı elektronik dergidir. Teknoloji 101’in yazıları çoğunlukla teknoloji ile ilgili son gelişmeleri kapsamaktadır. Teknoloji 101’e şu linkten ulaşabilirsiniz: http://ieee.bilkent.edu.tr/teknoloji101/

Women in Engineering (Mühendislikte Kadın) Komitesi

IEEE Bilkent öğrenci koluna bağlı bir topluluk olan WIE ekibi, mühendislik okuyan kız öğrencilerini bir çatı altında toplamayı hedefler. Yıl içerisinde çeşitli şirket gezileri, akademik ve iş dünyasından önemli kişilerle paneller düzenleyerek liderlik ve kariyer gelişimine katkı sağlar.

Üniversiteye Doğru (ÜD)

“Mühendislik ve Eğlence Kampı” olarak tanımlanan ve 5 gün süren Üniversiteye Doğru etkinliğinin temel amacı, lise 3. sınıf öğrencilerinin okulumuzda bulunan mühendislik bölümlerini tanımalarını sağlayarak, üniversite ve meslek tercihinde yol gösterici olmaktır.

Kurumsal İlişkiler Komitesi

IEEE Bilkent öğrenci kolunun kurumsal işlerinden sorumlu komitesidir.

Kariyer ve Staj Komitesi

Kariyer ve Staj Komitesi, öğrencilere iş hayatıyla ilgili bilgi vermeyi amaçlayan bir komitedir. Kariyer Forum ile şirketlerle Bilkent Üniversitesi öğrencilerini bir araya getirir, Mezun günleri ve diğer seminerleriyle, belirli tecrübelerin aktarılmasını sağlar, öğrencilere staj imkanı oluşturur, onlara danışmanlık eder.

Reklam, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi

Reklam, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi kulübün bütün etkinliklerinin en geniş kitlelere ulaşması için sosyal medyalardan ve diğer günümüz teknolojilerinden yararlanır. Bu komite üyeleri tanıtım ve insan ilişkileri konusunda kendilerini geliştirebilme fırsatı yakalamakla beraber çok fazla insanla iç içe olduklarından network ağı geniş insanlardır.

Tasarım Komitesi

Tasarım Komitesi, yıl içinde gerçekleştirilen birçok etkinliğin, toplantının, bilgilendirmenin kısacası reklam ve bildirilerin görsel materyallerinin hazırlanması ve en uygun şeklinde sunulmasında görevlidir.

Sosyal Etkinlikler Komitesi

Sosyal Etkinlikler Koordinatörlüğü komitesi Bilkent IEEE’nin teknik açıdan büyük etkinliklerine ek olarak sosyal açıdan da büyük etkinliklerle tanıtılmasını sağlar.

Daha ayrıntılı bilgi için http://ieee.bilkent.edu.tr/main/ adresini ziyaret edebilirsiniz.